fbpx

Planetaarium

Energia avastuskeskuses asub 10 meetrise läbimõõduga poolsfääriline kuppelplanetaarium, kus saab peamiselt vaadata keskuses aga ka mujal maailmas valminud populaarteaduslikke lühifilme.

2018.–2019. aastal arendati Energia avastuskeskuse planetaariumi Rahandusministeeriumi Regionaalsete investeeringutoetuste andmise programmi kaudu. Projekti käigus uuendati nii planetaariumiistmeid kui ka -tehnikat. 2019. aastast on planetaariumis võimalik näidata keskuse planetaariumifilme uuenenud kvaliteediga, teha 360° planetaariumietendusi ja esitada 360° planetaariumifilme. Uuenenud planetaarium mahutab korraga 38 huvilist.

Planetaariumifilmide ja -etenduste täielik nimistu on leitav siit.

Etenduste teemad ja rõhuasetused on erinevad, olenevalt laste vanusest. Planetaariumi kõige väiksematele külastajatele, lasteaialastele alates 5. eluaastast, on loodud haridusprogramm “Tähejänku”, mis võimaldab lastel teha esimest tutvust tähistaeva, Maa, Kuu, Jupiteri ja Saturniga. Alates esimesest kooliastmest on võimalik tutvuda päikesesüsteemiga.

Planetaariumietendus “Tähepere” tutvustab ja aitab kinnistada teadmisi Päikesesüsteemi kohta. “Täna tähistaevas” on planetaariumietendus, kus planetaristi juhendamisel vaadeldakse just parasjagu nähtavaid tähtkujusid ja planeete. Programmid sobivad hästi II kooliastme loodusõpetuse teemaga “Maailmaruum”, III kooliastme füüsikatundides käsitletava kehade vastastikmõju teemaga Päikesesüsteemi ehituse näitel ning kordamiseks gümnaasiumis käsitletavale megamaailma füüsika teema puhul. Programmid täiendavad ka teiste vanuseastmete teadmisi või pakuvad võimalusi kordamiseks näiteks valikainetes.

Avastuskeskuse planetaariumis kasutatakse etenduste puhul spetsiaalseid astronoomiatarkvarasid. Planetaariumis tekib tunne justkui oleksid päriselt tähistaeva all või mõne planeedi lähedal. Avastusretki saab alustada maa pealt ja lõpetada kasvõi kaugete galaktikate vahel. Etendus põhineb osaliselt improvisatsioonil ja küsimustele vastamisel.