Lisategevused

Demonstratsioonid

Välgudemonstratsioon ja “Juuksed püsti!” ehk katse staatilise elektriga on Energia avastuskeskuse leivanumbrid. Hea meelega viime neid läbi ka teie sündmusele sobival ajal ning olenevalt vajadusest kas eesti, vene, inglise või kõigis kolmes keeles. Demonstratsioonid on lihtne viis peokülaliste või seminariosalejate seas elevust tekitada ning sobivad igas vanuses.

Välgudemonstratsioonid kestavad u 10 minutit, staatilise elektri demonstratsioon olenevalt osalejate arvust u 15 minutit.

Hind (hinnale lisandub käibemaks):

  • 30 €  | 1 demonstratsioon
  • 50 €  | 2 demonstratsiooni
Välgumehe-etendus

Kui hiiglaslikku Faraday puuri astub Energia avastuskeskuse legendaarne leiutaja Aare Baumer ja satub silmitsi Tesla trafodega, mis toodavad kuni 500 000-voldise pingega elektrivoolu, pole tegu enam lihtsa demonstratsiooni, vaid tõelise šõuga. Härra Baumer riietatakse pealtvaatajate silme all mitukümmend kilogrammi kaaluvasse metallrüüsse ja saadetakse puuri välgunooltega mängima. Pinget pakkuv elamus on garanteeritud! Vaata ERRi videoklippi siit.

Etendus kestab vastavalt ürituse iseloomule 15 minutit kuni pool tundi.

Hind (hinnale lisandub käibemaks):

  • 250 € | etendus
Fotojaht "Luukere kapis"

Energia avastuskeskusel on luukere kapis. Ilma naljata – meie südametunnistus on puhas, kuid ühes avastuskeskuse kapis on tõepoolest luukere. Tule ja vaata järele!

“Luukere kapis” on lustakas fotojaht, mis annab osalejatele võimaluse avastada keskuse ekspositsiooni täiesti uuel viisil. Jahti toimub kõigil keskuse korrustel ja annab mängijatele võimaluse näidata oma nutikust, saada mõnda huvitavat teada teadusavastuste ajaloost, natuke end välja elada ja nalja visata. Osalejad jagatakse tiimideks, antakse kaasa Samsungi tahvelarvutid ja Instagrami rakendus. Kes saab esimesena jahi edukalt lõpetatud?

Tegevus sobib lastele alates 10. eluaastast ning kohandatud versioon on lõbus ka täiskasvanutele.

Fotojaht kestab olenevalt mängijate arvust ja vanusest 35–60 minutit. Minimaalne osalejate arv on 10, mängida saab kuni 35 osalejat.

Hind (hinnale lisandub käibemaks):

  • 3 € | osaleja, õpilased
  • 5 € | osaleja, täiskasvanud
Seltskonnamäng "Tappev pinge"

Elektri kasutuselevõtt on kahtlemata inimkonna üks suuremaid saavutusi. Teisalt on elektri ajalugu täis eriskummalisi ja lausa traagilisi juhtumeid, mille teadmine aitab meil hinnata seda, kui kaugele oleme elektriohutusega praeguseks jõudnud. See lugu on tõeline must komöödia.

“Tappev pinge” on Energia avastuskeskuse seltskonnamäng, mis viib osalejad retkele nii ruumis kui ka ajas. Mängijad saavad panna proovile oma loogikameele ja ajalooteadmised, aga ka lahendada ülesandeid ja otsida endise Tallinna elektrijaama masinasaalist varjatud vihjeid.

Mäng kestab olenevalt osalejate arvust ja osavusest 35–60 minutit. Minimaalne osalejate arv on 10 ja korraga saab osa võtta kuni 30 mängijat.

Hind (hinnale lisandub käibemaks):

  • 7 € | osaleja
Täna tähistaevas

“Täna tähistaevas” on planetaariumietendus, kus räägime sellest, mis just parasjagu taevas toimub. See aga tähendab, et etendus pole kunagi täpselt ühesugune! Avastuskeskuse planetarist Rauno Pilvik juhendab, kuidas leida üles põnevamaid tähtkujud ja Päikesesüsteemi planeete, mida võib heade tingimuste korral ka õues palja silmaga näha, ja annab ka näpunäiteid, kuidas põnevamaid objekte ise üles leida.

Energia avastuskeskuse planetaariumis kasutatakse astronoomiatarkvara Starry Night Pro Plus 7, mille 3D andmebaasiga näeb tuhandeid eksoplaneete, miljoneid tähti ja 200 000 galaktikat ning milles on üle miljardi valgusaasta ruumi rännata. Starry Night andmebaas uueneb pidevalt, kuna uuenevad ka meie teadmised universumist.

Etendus kestab pool tundi. Etendusele ootame vähemalt 10 osalejat, maksimaalne kohtade arv on 40.

Hind (hinnale lisandub käibemaks):

  • 7 € | osaleja
Tähepaus

Kas konverents või seminaripäev on niivõrd sisutihe, et pikka pausi ei raatsi plaanida, kuid osalejatele võiks siiski lubada pisut vaheldust? Sel puhul soovitame “Tähepausi”, mis on lühiversioon planetaariumietendusest “Täna tähistaevas”. Lühike paus võimaldab osalejatel pisut jalgu sirutada – planetaarium asub avastuskeskuse kõige alumisel korrusel – ja vaadelda taevalaotust, mis on läbi aegade olnud inimestele inspiratsiooniallikaks.

“Tähepaus” kestab 15 minutit. Etendusele ootame vähemalt 10 osalejat, maksimaalne kohtade arv on 40.

Hind (hinnale lisandub käibemaks):

  • 3 € | osaleja
Lennumasinate töötuba

Lennumasinate töötuba on lõbus käed-külge töötuba igale vanusele. Osalejate eesmärgiks on meisterdada võimalikult hästi lendavaid objekte. Valminud lennumasinaid saab kohapeal katsetada ventilaatoritega varustatud n-ö tuuletorudes. Töötoas peame oluliseks katse-eksituse meetodit – osalejad saavad võimaluse vaheldumisi teha oma lennumasinal väikeseid täiendusi ja seejärel kohe selle lennuvõimet testida.

Avastuskeskuse juhendaja julgustab osalejaid katsetama eri materjale ja meisterdamistehnikaid. Töötoas osalemiseks eeldame lastelt kääride ja liimi-teibi kasutamise oskust või osalevate täiskasvanute valmisolekut neid aidata. Töötuba pakub avastusrõõmu nii lastele kui ka uudishimulikele täiskasvanutele.

Töötuba kestab u 30 minutit. Minimaalne osalejate arv on 10 ja korraga saab osa võtta kuni 30 mängijat. Suuremate gruppide puhul hind kokkuleppel.

Hind (hinnale lisandub käibemaks):

  • 120 € | kuni 30 osalejat
Palliralli

Palliralli töötuba (inglise keeles Marble run) on lõbus käed-külge töötuba igale vanusele. Erinevaid materjale ja elemente kasutades ehitavad osalejad vineeralustele palliraja. Parim pallirada on selline, kus pall raja algusest lõppu veeredes lõbusasti trallitab, vahepeal rajalt välja ei kuku ega seisma jää. Sellise raja tegemine arendab nii ruumilist mõtlemist kui käelisi oskusi, ent on üks väga vahva ja kaasahaarav tegevus! Radade ehitamine toimub väikestes rühmades ja nii saab töötoa lõpuks korraldada ka pikima palliraja võistluse ehk päris palliralli!

Avastuskeskuse juhendaja julgustab osalejaid katsetama eri materjale ja tehnikaid. Töötoas osalemiseks eeldame lastelt kääride ja liimi-teibi kasutamise oskust või osalevate täiskasvanute valmisolekut neid aidata. Töötuba pakub avastusrõõmu nii lastele kui ka uudishimulikele täiskasvanutele.

Töötuba kestab u 30 minutit. Minimaalne osalejate arv on 10 ja korraga saab osa võtta kuni 30 mängijat. Suuremate gruppide puhul hind kokkuleppel.

Hind (hinnale lisandub käibemaks):

  • 120 € | kuni 30 osalejat