03. 04. 2020


ONLINE! Diskreetne füüsika õhtukursus 8. aprillil: soojus ja termodünaamika

„Diskreetne füüsika õhtukursus” on Energia avastuskeskuse sündmuste sari täiskasvanutele, kes tunnevad huvi füüsika vastu, kuid kel pole tingimata väga palju füüsikast meeles. Kursusel käime läbi füüsika põhiteemad, aga räägime neist praktiliselt, eluliste näidetega. Esinejateks-juhendajateks on nii silmapaistvad pedagoogid kui ka tegevteadlased. Ühe kohtumise kestus on poolteist tundi.

Kaheksanda kohtumise teema on soojus ja termodünaamika. Lektoriks on Tallinna Ülikooli füüsika doktorant Sander Paekivi.

Loengut saab vaadata otseülekandena siin .

Soojuse ja termodünaamika lektor Sander Paekivi iseloomustab oma valitud valdkonda järgmiselt: “Olen TLÜ Füüsika doktorant ning uurin neuronite matemaatiliste mudelite omadusi, sihiga luua uusi täpseid ent lihtsalt kasutatavaid ja simuleeritavaid mudeleid. Temaatika oli ja on minu jaoks paeluv mitmel põhjusel, peamiselt aga kahel: 1) neuroteadus ning selle erinevad tahud on aina kiiremini arenev teadussuund, millest on potentsiaal palju kasu saada ning kus põnevaid küsimusi on kuhjaga; 2) metodoloogia, mida õpin ja rakendan on laialt rakendatav mistahes komplekssüsteemis – asjaolu, et juhuslikud suurused ja mõjutused võivad protsessides koguni rohkem korrapära luua kui ilma, on puhtfilosoofiliselt põnev ja ergutav. Lühidalt, valdkond nii oma temaatikalt kui ka metodoloogialt on väga paeluv ja koguni võluv. Inimestele on loomulik tunda huvi ning selles valdkonnas on iga nurga taga midagi väga huvitavat, mis omakorda on jagatav veel rohkemateks sama huvitavateks alateemadeks.
Eelnev on aga minu praegune töö ja õppevaldkond. Hingeasjaks pean ma sellega seonduva kogemuse jagamist ning elementide selgitamist. Ma alustasin oma õpinguid bioloogia bakalaureuses ning matemaatikas polnud kunagi “loomulikult” osav. Pigem kartsin sellega tegeleda, ent toetavad ning kirglikud õppejõud võimaldasid mul seda barjääri ületada. Soovin sama võimaldada ka teistele, kes ehk matemaatikat ja füüsikat väldivad selle laialt levinud hirmu tõttu, mida kogesin ja kogen endiselt ka mina.”

Sander Paekivi