fbpx

01. 03. 2022


Diskreetne loodusteaduste õhtukursus 9.03 kl 18: GEENID JA EVOLUTSIOON

Kuidas on geenid kujunenud? Kuidas määravad geenid meie olemuse? Kuidas mõjutavad geene looduskeskkond ja kultuuriline taust? Geenide ja evolutsiooniga seotud küsimustele annab 9. märtsil algusega kell 18 Energia avastuskeskuses vastuseid Tartu Ülikooli arheogenoomika professor Kristiina Tambets.

Loengu pilet 5 EUR, millega saab alates kella 17st külastada keskust. Loeng salvestatakse ning on järelvaadatav Energia avastuskeskuse Youtube kanalilt.
OSTA PILET

Kristiina Tambets tutvustab end nii: “Õppisin Tartu Ülikoolis bioloogiat ja spetsialiseerusin geneetika erialale. Minu teadusprojektid on olnud valdavalt seotud meie liigi kujunemisloo uurimisega geenide kaudu. Tänu uutele võimalustele, mis lubavad pilku heita DNA-le, mis pärineb inimestelt, kes elasid Maal ammu enne meid, saame me täna kaasaegse inimese kõrval uurida ka meie kaugemaid või lähemaid eelkäijaid. Tartu Ülikoolis uurivad geneetikud neid teemasid koos arheoloogide ja keeleteadlastega. See geenipärand, mis määrab meie tänase olemuse, on kujunenud väga pika aja vältel vastusena meid ümbritsevale looduslikule keskkonnale ja kultuuritaustale, koostoimes teiste liikide ja meie enda liigi teiste esindajatega. Et sellest aru saada, peab omakorda püüdma mõista eluslooduse mitmekesisuse kujunemise lugu. Kuidas ja miks see tekkinud on, kuidas seda uurida ning kas minevikusündmused on olulised pelgalt meie uudishimu rahuldamiseks või on neist õppida ka meie olemuse, tervise ja tulevikuväljavaadete tarvis – nendele küsimustele otsimegi koos vastuseid.”

Diskreetne loodusteaduste õhtukursus” on Energia avastuskeskuse sündmuste sari gümnasistidele ja täiskasvanutele, kes tunnevad huvi loodusteaduste vastu. Loengud toimuvad iga kuu teisel kolmapäeval. Kursusel tutvume erinevate põnevate ja aktuaalsete teemadega nagu bakterid ja seened toiduainetööstuses, planeet Maa kui keerukas süsteem, kliimamuutuste keemia ja füüsika, kuidas toimuvad keemilised reaktsioonid, elektromagnetlained ja elusloodus, geenid ja evolutsioon, globaalne kaubandus ning keskkonnaprobleemid eri regioonides. Loengud on praktiliste näidetega ning võib juhtuda, et teeme ka katseid. Esinejad on silmapaistvad teadlased, õpetajad või lihtsalt oma ala parimad asjatundjad. Ühe kohtumise kestus on kuni poolteist tundi.  Kursusega võib liituda igal ajal.

Kursuse teiste teemade ja esinejatega saab tutvuda õhtukursuse lehelt. Õhtukursuse toimumist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.