fbpx

29. 11. 2021


Energia avastuskeskuse uuel näitusel helendab neoonvalgus

Energia avastuskeskus kutsub äsja avatud näitusele “Neoonvalguse säras”, kus saab näha põnevaid neoonreklaamide näiteid ja teada neoonlambi loomisest, tööpõhimõttest ja selle kultuurilisest tähtsusest.

Enne LED-tulesid ja -ekraane olid linnad neoonvalguse päralt. Neoonlambi lugu sai alguse koguni 17. sajandil, kuid tema säravaks tippajaks kujunes 20. sajandi keskpaik. Siis kaunistasid neoonsildid kaupluseid, kinosid, hotelle ja kõike muud, mis pidi linnapildis olema silmapaistev. Energia avastuskeskuse loodud näitusel “Neoonvalguse säras” saab teada, kuidas neoonlamp loodi, mis selle sees toimub ja kuidas neoonreklaam on välja paistnud linnapildis. Näitusel saab tutvuda eri värvi neoonlampide, nende tööpõhimõtte ja ajalooga, aga ka nende lähimate sugulaste, erinevate gaaslahendusel töötavate lampidega.

Näituse idee autor on Energia avastuskeskuse leiutaja ja neooni-entusiast Aare Baumer. Tema sõnul inspireeris teda Ivo Linna ja Rock Hoteli laul „Vana raadio”, kus on read: “Minu vanal raadiol on peas üksainus rohekas silm, kui see põlema süttib, täis muusikat on terve ilm!”. See “rohekas silm” vanadel raadiotel oli indikaatorlamp ja näitusel saab näha huumlampe, mis seda rolli täitsid. Sellised indikaatorlambid kuuluvad suurde gaaslahendusseadmete perre, mille üks silmapaistvamaid liikmeid ongi neoonlamp.

Näituse kujundas Moonika Maidre (Argipäev OÜ), eksponaadid ehitasid Aare Baumer, Andre Simm ja Kennet Roosipuu, tekstid koostasid Jana Paju, Teele Tammeorg, Aare Baumer, Karoli Loo ja Natalja Lapikova. Näituse trüki ja paigalduse eest hoolitses Priit Paasalu (Baltic Print & Banners). Näituse juurde kuulub ka gümnaasiumiklassidele mõeldud haridusprogramm, mis toetab füüsika ja keemia õppekava. Näituse ja seda toetava haridusprogrammi loomist toetas Eesti Teadusagentuur.

Näitus on avatud kõigile külastajatele alates 27. novembrist.  4. detsembril toimub näituseteemaline perepäev kella 11-14-ni.

Tuletame meelde, et avastuskeskuse külastajatel alates 12. eluaastast on palutud kanda maski ja esitada vastav tervisetõend (vt lisainfot: www.energiakeskus.ee/kulastaja-meelespea).