Enne LED-tulesid ja -ekraane olid linnad neoonvalguse päralt. Neoonlambi lugu sai alguse juba 17. sajandil, kuid tema säravaks tippajaks kujunes 20. sajandi keskpaik. Siis kaunistasid neoonsildid kaupluseid, kinosid, hotelle ja kõike muud, mis pidi linnapildis olema silmapaistev.

Kuna neoongaas oli 120 aastat tagasi avastatud väärisgaas, mille abil pandi helendama esimesed reklaamsildid, öeldakse tänaseni enamiku helendavate valguste, värvide ja rõivaesemete kohta “neoon”.

Miks raadiotes kasutati raadiolampi, mida kutsutakse ka „maagiliseks silmaks“? Näitusel saab teada! Lisaks saab ülevaate neoonlambi ajaloost, mis toimub neoonlambi sees, erinevatest väärisgaasidest, mida neoonlambis kasutatakse, neoonreklaamist linnapildis ja paljust muust.

Näituse idee autor on avastuskeskuse leiutaja Aare Baumer.

Näitust täiendab gümnaasiumiastmele loodud haridusprogramm „Neoonvalguse säras,“ mis on seotud füüsika ja keemia õppekavaga.

Näituse ja haridusprogrammi valmimist toetas Eesti Teadusagentuur.

eesti teadusagentuur. teaduse populariseerimine

neoonvalguse säras. uus näitus. energia avastuskeskus. argoon. neoon neoonvalguse säras. uus näitus. neoon. argoon. energia avastuskeskus