fbpx

27. 01. 2022


Diskreetne loodusteaduste õhtukursus 9.02 kell 18: ELEKTROMAGNETLAINED LOODUSES

Millised on elektromagnetlained? Kuidas need mõjutavad inimest ja meid ümbritsevat keskkonda? Kuidas ära kasutada erinevaid kiirguseid meie igapäevaelus? Viimsi Gümnaasiumi füüsika õpetaja Ingrid Rõigas juhatab kuulajaid põnevas elektromagnetlainete maailmas kolmapäeval, 9. veebruaril, algusega kell 18 Energia avastuskeskuses. Loengu jooksul toimuvad teemat ilmsetavad katsed.

Loengule eelneb James Webbi kosmoseteleskoobi tutvustusüritus algusega kell 15, millest saab osa võtta õhtukursuse loengu piletiga.

Loengu pilet 5 EUR, millega saab alates kella 17st külastada keskust. Loeng salvestatakse ning on järelvaadatav Energia avastuskeskuse Youtube kanalilt.

OSTA PILET

Ingrid Rõigas tutvustab end nii: “Töötan Viimsi Gümnaasiumis füüsikaõpetajana, õpetamisega olen tegelenud juba 20 aastat. Peale Nõo Reaalgümnaasiumi lõpetamist valisin loogilise jätkuna füüsika eriala Tartu Ülikoolis, kui füüsika- ja keemiateaduskonnas avati uus suund – biomeditsiinifüüsika ja -tehnika ning samal suunal omandasid magistrikraadi Tallinna Tehnikaülikoolis.

Õpingute ajal puutusin palju kokku elektromagnetlainetega ja nende mõjuga inimesele, eriti ioniseeriva spektri osas, nt kiiritusravi. Need lained on iga päev meie ümber, meie neid ise ei taju, kuid ilma nendeta ka enam elu ette ei kujuta ning see on minu jaoks äärmiselt põnev teema. Õhtukursuse jooksul saavad kuulajad ülevaate, millest elektromagnetlainete skaala koosneb, kust me erinevaid kiirguseid saame, kuidas me neid ära kasutame ning kui palju on meile parasjagu kasulik ja vajalik. Loengust ei puudu ka põnevad katsed.“

Diskreetne loodusteaduste õhtukursus” on Energia avastuskeskuse sündmuste sari gümnasistidele ja täiskasvanutele, kes tunnevad huvi loodusteaduste vastu. Loengud toimuvad iga kuu teisel kolmapäeval. Kursusel tutvume erinevate põnevate ja aktuaalsete teemadega nagu bakterid ja seened toiduainetööstuses, planeet Maa kui keerukas süsteem, kliimamuutuste keemia ja füüsika, kuidas toimuvad keemilised reaktsioonid, elektromagnetlained ja elusloodus, geenid ja evolutsioon, globaalne kaubandus ning keskkonnaprobleemid eri regioonides. Loengud on praktiliste näidetega ning võib juhtuda, et teeme ka katseid. Esinejad on silmapaistvad teadlased, õpetajad või lihtsalt oma ala parimad asjatundjad. Ühe kohtumise kestus on kuni poolteist tundi.  Kursusega võib liituda igal ajal.

Kursuse teiste teemade ja esinejatega saab tutvuda õhtukursuse lehelt. Õhtukursuse toimumist toetab Keskkonnainvesteeringute Keskus.