12. 09. 2020


23.09 avame diskreetse loodusteaduste õhtukursuse populatsioonidünaamika teemaga

Diskreetne loodusteaduste õhtukursus” jätkab teist hooaega. Õhtukursus on Energia avastuskeskuse sündmuste sari täiskasvanutele, kes tunnevad huvi loodusteaduste vastu. Kursusel tutvume erinevate põnevate ja aktuaalsete teemadega nagu linnaloodus, ringmajandus, kliimamuutused, plastid, toit ja toidutootmine, geoinseneeria, liikide väljasuremine, rohepesu ning populatsioonidünaamika. Loengud on praktiliste näidetega ning võib juhtuda, et teeme ka katseid. Esinejad on silmapaistvad teadlased ja oma ala asjatundjad.  Ühe kohtumise kestus on kuni poolteist tundi.

“Diskreetse loodusteaduste õhtukursuse” esimene kohtumine toimub Teadlaste Öö  Festivali raames 23. septembril 2020 ja edaspidi korra kuus Energia avastuskeskuses (Põhja pst 29, Tallinn) 2020./2021. aasta hooaja jooksul. Osta 5-eurone sooduspilet keskusesse ja loengule.

Esimese kohtumise teema on populatsioonidünaamika ning loengu pealkiri “Aeg ja rännak – inimese evolutsioon infoühiskonda”. Meie liikumist tänapäeva juhib Tuul Sepp, kes on loomaökoloog ning 2020. aastal noorteadlase preemia saanud teaduse populariseerija.

Tuul kirjeldab oma erialavalikut ning loenguteemat järgmiselt: “Olen erialalt loomaökoloog, ehk uurin loomade suhet neid ümbritseva keskkonnaga. Evolutsioonibioloogia on minu jaoks viis mõista oma töös seda, kuidas keskkond kujundab loomi, aga ka seda, kuidas loomad on võimelised keskkonnas toimuvate kiirete muutustega sammu pidama. Olles evolutsioonibioloogiaga tegelenud nüüd juba 15 aastat, hämmastab mind endiselt see, kui laialt on võimalik seda rakendada ka meie igapäevaelu mõistmiseks. Loodetavasti ei arva Eestis keegi, et evolutsioon on «lihtsalt teooria». Oluline on aga mõista ka seda, et evolutsioon ei ole lihtsalt teadmine sellest, kuidas ahvist sai inimene ja dinosaurusest kana. Evolutsiooni mõistmine parandab meie toimetulekut pea igas eluvaldkonnaks, olgu selleks siis põllumajandus, meditsiin, inimkultuuri areng, looduskaitse või meie igapäevaelu otsused ja valikud. Inimene on üks loomaliikidest ja meie käitumine on tunnus, mida on kujundanud evolutsioon. Kuidas on evolutsioon meist teinud tänapäevased inimesed ja kas me üldse loomaliigina oma praegusesse keskkonda sobitume, sellest tulebki minu loengus seekord juttu.”