29. 11. 2024


Näitus “Elu ja surma ring” on avatud

Energia avastuskeskus avas uue püsiekspositsiooni „Elu ja surma ring“, mille keskmes on tarbimisühiskonnale iseloomulik liigtarbimine, vähenevate loodusressursside ebamõistlik kasutamine ja taaskasutamise vajalikkus. Näitus sobib külastamiseks kogu perega, pakkudes nii praktilisi katsetamisvõimalusi kui ka filosoofilist mõtteainet.

 Värske ekspositsioon on valminud kunstnike Mari Peetris ja Evelin Dureiko ning Eesti tunnustatud teaduse populariseerija Aare Baumeri koostöös. Näitus demonstreerib eluslooduse lagunemisel allesjäänud struktuuri taaskasutamist ja mõtestamist tehnika abil ning suunab mõtlema tehnikamaailmas järjest suuremale taaskasutuse võimalikkusele ja olulisusele.

„Näituse avamine sattus sobivalt aega, mil käimas on arvukad tarbimist hoogustavad kampaaniad. Kas me aga vajame viiendat saapapaari või uuemat versiooni tehnikavidinast, kuigi olemasolev töötab? Need on ebamugavad küsimused ja eeldavad muutusi nii mõtteviisis kui elustandardis,“ ütles Energia avastuskeskuse tegevjuht Darja Saar. „Maakera ressursid on hirmuäratava kiirusega vähenemas. Kuigi räägime palju taaskasutusest, teeme selleks tegelikult vähe. Iga uue eseme valmistamine nõuab aga tohutult energiat ja materjale.“

Näituse autorid on konstrueerinud universaalse käsitluse eluslooduse ja tehnikaseadmete vananemisprotsesside sarnasusest. Nagu looduses, on ka tehnikaseadmetel oma elutsükkel: sünd, elu ja surm. Seadme loomisel on oluline planeerida selle kasutusaeg nii, et see kestaks kuni seadme moraalse vananemiseni.

Näituse autori Aare Baumeri tõlgendusel tekitame uue kvaliteedi looduse ja tehnika koosmõjust esteetilise kogemuse loomisel. „Näitus annab ainest mõtisklemaks, kes me oleme, kust me tuleme ja kuhu läheme. Mõned arvavad, et inimese kohus on kiirendada universumi loomulikku liikumist suurema korratuse ja kaose poole. Sel juhul peaksime hoopis kiirendama prahi tekitamist, et universum saaks oma töö kiiremini tehtud. Kuna me pole sõnastanud elu mõtet ega seda, milleks me üldse olemas oleme, jäävad igapäevaelu paradoksid lahendamata,“ ütles Baumer.

Läbi tehniliste lahenduste toob Aare Baumeri interaktiivne interpretatsioon publikuni elektroonika, mehaanika, robootika, esteetika ja bioloogia. Kõik näituse eksponaadid pakuvad avastamisrõõmu nende proovimise ja katsetamise kaudu. LED-lambid, laserid, fiiberoptika ja UV-valgus näitavad, kuidas erinevad tehnilised lahendused töötavad ja muudavad maailma meie ümber.

Näituse „Elu ja surma ring“ avamise puhul peetud paneeldiskussioonis keskenduti loodusressursside vähenemisele ja suuremale materjalide taaskasutamise vajalikkusele.

Diskussioonis osalenud Tallinna Tehnikaülikooli rohepöörde prorektor Helen Sooväli-Sepping tõi välja, et meie planeedil pole kunagi elanud nii palju inimesi, kui praegu. „Rahvastiku arv kasvab, kliima soojeneb ja ressursid kõigi inimeste vajaduste rahuldamiseks saavad otsa. On oluline, et me mõtestame ringi, kui palju meil asju tegelikult vaja on, ja võtame kasutusele neid asju, mida saame hiljem taaskasutada.“

Tallinna strateegiakeskuse ringmajanduse eksperdi Katarina Pappi sõnul on aastaid räägitud, et tarbi palju tahad, peaasi, et õigesse prügikasti viskad. „Aga see on tegelikult ju järeltegevus. Võti on selles, et me peame tarbimist oluliselt vähendama. Oleks oluliselt lihtsam, kui poleks niipalju jäätmeid.“

„Hea on see, et me tahame  maailma muuta, aga probleem on selles, et me tegeleme asendustegevustega – näiteks millisesse jäätmekonteinerisse visata kirsikivi. Sellel pole keskkonnahoiu aspektist mingit tähtsust,“ leidis Eesti Teaduste Akadeemia energeetikanõukogu esimees Arvi Hamburg. „Inimesed ei soovi oma elustandardis järeleandmisi teha. Seetõttu peame suutma olemasolevatest ressurssidest rohkem väärtust luua, sealhulgas materjale taaskasutada. Tehnoloogia annaks meile need võimalused, kui meil oleks vajalikud oskused selle arendamiseks.“

 

Näituse autoritest:

KereKere – KÕIK ALGAB PEAST! on hobikunstnikud Mari Peetris ja Evelin Dureiko, kes vääristavad loomade koljusid, andes neile uue elu. Pealuude vääristamine on iidne austusavaldus nii mets- kui koduloomadele, kellest kasutati toiduks, riietuseks, ravimiseks ära kõik peale pea, ent see on tänaseks võrdlemisi unustusse vajunud, ja KereKere elustab seda omal nägemusel.

Aare Baumer on Energia avastuskeskuse teadus- ja arendusjuht. Aastal 2023 pälvis Baumer Tiiu Silla nimelise Eesti teaduse populariseerimise elutööpreemia. Baumer on populaarteaduslike näituste koostaja, eksponaatide tehniliste lahenduste looja ja valmistaja. Tema loodud eksponaate leiab muuseumidest, külastus- ja avastuskeskustest üle Eesti.

 

Näituse ja avamisürituse galerii