Noorte Valgusfestival

Energia avastuskeskus kutsub Tallinna ja lähivaldade kooliõpilasi üles disainima ja ehitama põnevaid valgusinstallatsioone ja osalema Noorte Valgusfestivalil 2018. aasta sügispoolaastal.

Valgusfestivalile eelneb õpilaste valgusinstallatsioonide konkurss, kuhu oodatakse 12–18-aastaste noorte kuni neljaliikmeliste tiimide installatsioonikavandeid osaliselt etteantud materjalidest. Seejärel valib žürii välja 10 parimat tööd, mille esitanud õpilastiimid saavad võimaluse 8. novembril toimuval Valgusfestivalil Energia avastuskeskuses ehitada kavandi järgi valmis installatsiooni.

Valminud tööd pannakse rahvahääletusele ja väljapanekule avastuskeskusse, parimad pälvivad preemia. Valgusfestivalile on oodatud ka noored, kes võistluses ei osale, sest päeva jooksul toimuvad avastuskeskuses põnevad töötoad, seminarid ja tegevused.

Installatsioonide loomisel saab ühtaegu rakendada inseneeria- ja disainiteadmisi ning saada praktilise tööprotsessi kogemust. „Võimalus kavandada ja valmistada enda tehtud valgusinstallatsioon on ainulaadne ja põnev kogemus,” sõnas Valgusfestivali projektijuht ja Gustav Adolfi gümnaasiumi 10. klassi õpilane Kerstin Rõuk. „Soovitan end proovile panna kõikides vanustes õpilastel! Valgusinstallatsiooni kavand sobib ka suurepäraselt põhikooli loovtööks.”

Konkursi peapreemia on kõikide mugavustega päevareis Soome Heureka teaduskeskusse kogu tiimile ja juhendajale. Peale selle on auhindu ka teisele silmapaistvatele töödele.

Valgusfestivali toimumist toetab Tallinna Spordi- ja Noorsooamet.

Valgusinstallatsioonide konkursi teema on „Energiakratt”, mis on novembrikuuks igati sobilik. Seoseid on palju: küllap teame kõik eesti rahvalugudest kratte, kes peremehele vara kokku vedasid. Tasub meelde tuletamist, et vahel olevat krati keha koostatud igasugustest asjadest, mida parasjagu tarvis ei olnud. Vahel aga nimetati kratti hoopis tulihännaks, sest lennates olevat tal olnud tulejutt taga nagu raketil. Ja kohe kindlasti ei saa sel teemal üle ega ümber Andrus Kivirähu romaanist „Rehepapp ehk November” ja romaani ainetel valminud filmist „November”, kus kratid jõudsalt tegutsesid.

Tehnilised tingimused: Valgusinstallatsiooni maht võib olla kuni 1 m3, kuid installatsioon ei pea tingimata olema kuubikujuline. Installatsioon võib olla riputatav või alusele paigaldatav ning ei pea, kuigi võib olla vooluvõrku ühendatav. Festivalil osalevatele tiimidele antakse avastuskeskuses kohapeal installatsioonide ehitamiseks 10 meetrit LED-riba ning kuni 100 LED-i, 3 V patareid ning riputusvahendid. Ülejäänu tuleb tiimil kaasa võtta.

Kavandi esitamine: Valgusinstallatsiooni kavandi võib esitada digitaalselt – sobivad JPG, JPEG, PNG, PDF, DOC jne – aadressile kratt@energiakeskus.ee – või paberil aadressile: Energia avastuskeskus, Põhja pst 29, Tallinn 10415. Kavandile lisaks palume märkida installatsiooni tutvustus, mõõdud ja kasutatud vahendid, meeskonnaliikmete nimed, klassi, kooli ja (kui on, siis) juhendaja nime.

Kavandi esitamise tähtaeg on 30. oktoober 2018.

Lisainfo valgusinstallatsioonide konkursi ja festivali kohta:

Teele Tammeorg
Energia avastuskeskuse kommunikatsioonijuht
teele@energiakeskus.ee
620 9024