Noorte Valgusfestival

8. novembril on 12–18-aastased noored oodatud disainima ja ehitama põnevaid valgusinstallatsioone ning osalema põnevates õpitubades Noorte Valgusfestivalil 2018 Energia avastuskeskuses.
Noorte Valgusfestivalil on võimalik osaleda mitut moodi:
  1. Joonistada, joonestada või fotošoppida kokku valgusinstallatsiooni kavand ja saata see 30. oktoobriks 2018 e-postiga aadressile kratt@energiakeskus.ee. Saada vastu kutse tulla 8. novembril avastuskeskusse oma ideed valmis ehitama ning võita auhindu. Kohapeal on ehitajate käsutuses ka tehnilise taibu ja kunstiliste oskustega nõuandjad.
  2. Tulla koos klassiga 8. novembril avastuskeskusse loengutesse ja töötubadesse, kus katsetame nii valguse füüsikaliste omadustega kui ka installatsioonikunstiga. Kohal on tunnustatud kunstnikud Elo Liiv ja Teet Suur. Peale selle saab kaasa elada võistlustulle astunud installatsiooniehitajatele. Grupi registeerimiseks klõpsa siia! Festivalipäeval kehtib 5-eurone keskuse sissepääsupilet õpilase kohta. Kõik loengud ja tegevustes osalemine on lisatasuta. Saatev õpetaja iga 10 õpilase kohta pääseb keskusse tasuta.
NOORTE VALGUSFESTIVALI PÄEVAKAVA

8. novembril 11.00–15.00 Energia avastuskeskuses (Põhja pst 29, Tallinn)

Registreeri oma kooli- või klassigrupp osalema siin!

11.00–15.00 Valgusinstallatsioonide ehitamine. Osalema on kutsutud noortetiimid, kes on saatnud ideekavandid 30. oktoobriks aadressile kratt@energiakeskus.ee. Kohapeal on abiks installatsioonikunstnikud ja tehnilised juhendajad.

11.30–12.00 Avastuskeskuse leiutaja Aare Baumeri osalusetendus. Kuidas saab valguskunsti teha laseri, klaasi, mee ja muusikaga?

12.00–15.00 Valgusega joonistamise (light painting) töötuba

12.15–13.00 Loeng: Skulptor ja installatsioonikunstnik Elo Liiv – valgusinstallatsioonidest

13.15–14.00 Loeng: Kunstnik Teet Suur – valgus linnaruumis ja Rakvere jõulukuuse lugu

 

Valgusfestivali toimumist toetab Tallinna Spordi- ja Noorsooamet.

Noorte Valgusfestival on ka Facebookis, kus jagatakse inspiratsiooni valguslahenduste ja installatsioonikunsti teemadel.


Miks oleks lahe võtta osa valgusinstallatsioonide ehitamisest? Installatsioonide loomisel saab ühtaegu rakendada inseneeria- ja disainiteadmisi ning saada praktilise tööprotsessi kogemust. Tasub rõhutada, et osalevatelt noortelt ei oodata kohemaid tehniliselt väga tugevaid ja detailideni läbimõeldud lahendusi. Valgusfestival on ennekõike võimalus teadmisi ja praktilist kogemust juurde saada.

“Võimalus kavandada ja valmistada enda tehtud valgusinstallatsioon on ainulaadne ja põnev kogemus,” sõnas Valgusfestivali projektijuht ja Gustav Adolfi gümnaasiumi 10. klassi õpilane Kerstin Rõuk. „Soovitan end proovile panna kõikides vanustes õpilastel! Valgusinstallatsiooni kavand sobib ka suurepäraselt põhikooli loovtööks.”

Peale selle jagatakse tublimatele ehitajatele ka auhindu. Peapreemia on päevareis Helsingisse Heureka teaduskeskusse kogu tiimiga.

  • Kuidas osaleda valgusinstallatsioonide ehitamise konkursil? Ühe kavandi saab esitada 12–18-aastaste noorte kuni neljaliikmeline tiim. Tiimile võib otsida ka juhendaja, olgu selleks oma kooli õpetaja, lapsevanem või mõni kolmas innustav täiskasvanu. Üks juhendaja võib konkursil juhendada korraga ka mitme tiimi tööd.
  • Kavandit esitades tasub silmas pidada, et valgusinstallatsioon saab olla maksimaalselt 1 kuupmeetri suurune. Avastuskeskuses kohapeal on installatsiooni ehitamiseks teatud asjad juba olemas, seega võib nendega kavandit tehes arvestada (vaata tehnilisi tingimusi allpoolt). Valminud tööd pannakse väljapanekule avastuskeskusse.
  • Valgusinstallatsioonide konkursi teema on „Energiakratt”, mis on novembrikuuks igati sobilik. Seoseid on palju: küllap teame kõik eesti rahvalugudest kratte, kes peremehele vara kokku vedasid. Tasub meelde tuletamist, et vahel olevat krati keha koostatud igasugustest asjadest, mida parasjagu tarvis ei olnud. Vahel aga nimetati kratti hoopis tulihännaks, sest lennates olevat tal olnud tulejutt taga nagu raketil. Ja kohe kindlasti ei saa sel teemal üle ega ümber Andrus Kivirähu romaanist „Rehepapp ehk November” ja romaani ainetel valminud filmist „November”, kus kratid jõudsalt tegutsesid.
  • Tehnilised tingimused: Valgusinstallatsiooni maht võib olla kuni 1 m3, kuid installatsioon ei pea tingimata olema kuubikujuline. Installatsioon võib olla riputatav või alusele paigaldatav ning ei pea, kuigi võib olla vooluvõrku ühendatav.
  • Festivalil osalevatele tiimidele antakse avastuskeskuses kohapeal installatsioonide ehitamiseks 10 meetrit LED-riba ning kuni 100 LED-i, 3 V patareid ning riputusvahendid. Ülejäänu tuleb tiimil kaasa võtta.
  • Kavandi esitamine: Valgusinstallatsiooni kavandi võib esitada digitaalselt – sobivad JPG, JPEG, PNG, PDF, DOC jne – aadressile kratt@energiakeskus.ee – või paberil aadressile: Energia avastuskeskus, Põhja pst 29, Tallinn 10415.
  • Kavandile lisaks palume märkida installatsiooni tutvustuse, mõõdud ja kasutatud vahendid, meeskonnaliikmete nimed, klassi, kooli ja (kui on, siis) juhendaja nime.
  • Kavandi esitamise tähtaeg on 30. oktoober 2018. 

Lisainfo:

Teele Tammeorg
Energia avastuskeskuse kommunikatsioonijuht
teele@energiakeskus.ee
620 9024