31. 05. 2019


13. juunil avavad kirjastus Argo ja Energia avastuskeskus äikesehooaja!

Neljapäeval, 13. juunil kell 16 toimub Energia avastuskeskuses  tänavuse äikesehooaja avamine. Esitlusele tuleb välgudetektorite teadlase Sven-Erik Enno populaarteaduslik raamat „Välk ja pauk” ning esilinastub Energia avastuskeskuse äikeseteemaline lühifilm „Taevatuled”.

„Välk ja pauk” on raamat, mis seletab lahti äikese ja sellega koos käivate ilmastikunähtuste olemuse, tekkepõhjused ja tagamaad. Näiteks saab teada, miks üks välk lõhub, aga teine põletab, miks ilm külmaks müristab ja mida kujutab endast välk selgest taevast. See on esimene eestikeelne populaarteaduslik teos äikesest, mõeldud laiale lugejaskonnale ega eelda erialaseid eelteadmisi.

„Taevatuled” on avastuskeskuse neljas kogu perele mõeldud lühifilm, mille konsultantideks olid Sven-Erik Enno ja atmosfääriteadlane Jüri Kamenik. Filmis jälgitakse äikesepilvede teket, teisi atmosfääri elektrinähtuseid ja nende seoseid inimese loodud elektrilahendustega. „Taevatuled” on avastuskeskuse planetaariumi põhikavas alates 14. juunist ja selle loomist toetas Eesti Teadusagentuur.

Äikesehooaja avamisel esitleb raamatut ja jutustab äikesest Sven-Erik Enno. Külalistel on võimalik vaadata filmi ning saada ka osa avastuskeskuse leiutaja Aare Baumeri Välgumehe šõust – Baumer astub erirüüs vastamisi kolme Tesla trafoga, mis tekitavad kuni 500 000-voldist elektrit ja välke, mis looduslikust välgust palju ei erinegi. Ühtlasi on „Välk ja pauk” müügil soodushinnaga.

Äikesehooaja avamisel kehtib Energia avastuskeskuses alates kella 15-st kõigile külastajatele sooduspilet 3 eurot.

v2lkjapauk esitlus TLN