10. 11. 2017


25. novembril suur perepäev “Prügi ressursiks”!

Tallinna Keskkonnaamet ja Energia avastuskeskus kutsuvad laupäeval, 25. novembril perepäevale, kus uurime, kuidas jäätmeid sorteerida ja vanadele asjadele uut elu anda.

Ehk olete teinekord ka ise jäänud jäätmekonteinerite ette nõutult seisma: kuhu õigupoolest panna katkiläinud arvutihiir, mida teha lapse katkise kaisukaruga või kuidas saada lahti vanaisa aegunud vererõhuravimitest? Novembri viimasel nädalavahetusel Energia avastuskeskuses toimuv perepäev „Prügi ressursiks!” annab kohe kindlasti neile küsimustele vastused.

Perepäeval toimub tegevusi nii väikestele kui ka suurtele. Avastuskeskuse legendaarne leiutaja Aare Baumer näitab lustakas teadusteatris, millest koosnevad meie nutiseadmed ja elektrilised mänguasjad. Loengutega ohtlikest jäätmetest, mida leidub ka meie kodumajapidamistes, kuid millega ei osata pärast nende eluea lõppu pahatihti midagi peale hakata, astuvad üles Ragn-Sellsi ja EES-Ringluse eksperdid. Töötube lastele, aga ka täiskasvanutele teevad Eesti Pandipakendi asjatundjad, kellega tuleb kaasa maskott Pandu. Lastele õpetab sorteerimist Prügihunt ja vanade asjade uuesti kasutamist juhendab Uuskasutuskeskuse meeskond. Ühtlasi paneb Uuskasutuskeskus kohapeal käima mänguasjavahetuse – nii et võtke äratüüdanud, kuid terved lelud kaasa!

Trummar Reigo Ahven näitab, millist mõjusat biiti saab teha trash drums’ide ehk prügitrummidega ning juhendab trummide töötubades kõiki rütmihuvilisi.

Kindlasti tasub läbi astuda avastuskeskuse planetaariumist, kus planetaristi Rauno Pilviku juhendamisel vaadatakse, kas prügi leidub ka kosmoses. Peale selle saab vaadata Energia avastuskeskuse uut populaarteaduslikku lühifilmi „Helielu”.

Kõikidele küsimustele jäätmete kohta, millele külastajad tegevuste käigus vastust ei leidnud, on kohapeal valmis vastama „prüginõunikud” Keskkonnaministeeriumist ja Tallinna Keskkonnaametist.

Päeva jooksul toimub temaatiline viktoriin auhindadega. Ühtlasi on külastajatel võimalik perepäevale kaasa võtta ja ära anda väikeelektroonikat (need on probleemtooted, mida ei tohi olmeprügiga koos ära visata!) näiteks sülearvuteid, miksereid, juuksefööne jms, aga ka patareisid.

Jõuluehete meisterdamise töötuba veab kunstnik ja käsitöömeister Tiiu Tagamets, ajutise kohviku paneb keskuses püsti Korsten – Armastus & Hea Toit.

Perepäev toimub laupäeval, 25. novembril kella 11–16-ni, avastuskeskus on aga avatud kella 19-ni. Perepäeval on avastuskeskuse sissepääsupilet tavapärasest soodsam: pilet alates 7. eluaastast on 3 € , väiksemad lapsed pääsevad keskusesse tasuta.

Perepäev on osa üleeuroopalisest jäätmetekke vähendamise nädalast, mis toimub 18.–26. novembrini.

Anna ka Facebookis märku, et tuled!

 

PÄEVAKAVA

[Välgusaal]

Kogu päeva jooksul: Prügihundi, Eesti Pandipakendi ja Uuskasutuskeskuse tegevused ning “prüginõunike” vastuvõtud

12.00 välguetendus ja staatilise elektri demo “Juuksed püsti!”

14.00 välguetendus ja Reigo Ahvena trummišõu

16.00 välguetendus ja staatilise elektri demo “Juuksed püsti!”

17.30 välguetendus

[Teadusteater]

11.30 Eesti Pandipakendi pop-up loeng: plastpudeli teekond

12.30 Ragn-Sellsi pop-up loeng: jäätmekäitlus ja ohtlikud jäätmed

13.00 kodutehnika lahkamise töötuba Aare Baumeriga

13.30 EES-Ringluse pop-up loeng: mida teha elektroonikajäätmetega?

14.30 Eesti Pandipakendi pop-up loeng: plekkpurgi teekond

15.00 Aare Baumeri teadusteater „Mida ohtlikku leidsin oma keldrist?”

15.30 kodutehnika lahkamise töötuba Aare Baumeriga

[-1 korrus]

13.00 trummitöötuba Reigo Ahvenaga

15.00 trummitöötuba Reigo Ahvenaga

[Sissepääsukorrus]

Kogu päeva jooksul: avatud on Korstna kohvik ja väljapanekul on prügiteemaline näitus

12.00–14.00 meisterdamise töötuba lastele Tiiu Tagametsaga

[Planetaarium]

12.30 planetaariumietendus “Kosmoseprügi” Rauno Pilvikuga

13.00 „Helielu” film eesti keeles

13.30 „Helielu” film vene keeles

16.30 „Helielu” film eesti keeles

17.00 „Helielu” film vene keeles