Tallinna elektrijaam, mille hoones tegutseb nüüdisajal Energia avastuskeskus, töötas aastatel 1913–1979. Kunagise jaama turbogeneraatorid ja lülitussein on nüüdseks osa Energia avastuskeskuse püsiekspositsioonist. Kuid teisigi seadmeid leidus toimivas elektrijaamas aastakümnete jooksul küllaga.

Näitusel “Ka elektril on põnevus sees” esitleme valikut 20. sajandi esimesest poolest pärinevaid mõõteriistu, mida jaamas igapäevaselt kasutati, selgitame nende tööpõhimõtet ja sellega kaudu ka elektriga seotud mõisteid.

Huvitav on ehk seegi, et kõrvuti tehnoloogia arenguga saame rääkida ka kõneviisi muutusest. Üks toredamaid eestikeelseid näiteid on „põnewus”, mida kasutati pinge tähenduses juba rohkem kui sada aastat tagasi. „Ka elektril on oma teataw põnewus sees,” sedastati ühes 1909. aasta rahvavalgustuslikus jutukeses. „Elektri põnewusemõõdu ühikut nimetatakse woldiks.”

Enamik väljapanekul olevaid mõõteriistu pärineb endisest Tallinna elektrijaamast, osa aga aastatel 1993–1998 jaamahoones tegutsenud Energeetikamuuseumi kogudest.