Antiikfilosoofil Aristotelesel oli teatavasti komme loengu pidamise ajal ringi jalutada. Meiegi avastuskeskuses usume, et liikumine hoiab õpilaste meeled värskena. Seetõttu toimub Aristotelese nimeline helide õpituba otse avastuskeskuse ekspositsiooni keskel.

Avastuskeskuse -1. korrusel asuval heli ja valguse näitusel on hulk eksponaate, mis tutvustavad heli tekkimist ja helilaine levimist. Õpitoa kestel liiguvad õpilased koos juhendajaga ekspositsioonialal, katsetavad eksponaate ja arutlevad kogetud nähtuste üle ning lahendavad sõna otseses mõttes käigu pealt eri ülesandeid.

Õpilased jaotatakse kaheks kuni 15-liikmeliseks grupiks, kes alustavad keskuses ringkäiku ja katsetamist eraldi juhendajaga. Programmis õpitakse tundma helilainete levimise fenomene keskuse omanäolises katsevahendis – kuppelplanetaariumis ning vaadatakse planetaariumifilmi “Helielu”.

Õpituba sobib 8. klassi, aga ka gümnaasiumi füüsikatundide täienduseks.

Lae siit alla ka õpitoa täiendav tööleht.

Märksõnad: võnkumine, võnkumise amplituud, periood, sagedus; lained, võnkesagedus; heli, heli kiirus, helikõrguse, heli valjus; elusorganismide hääleaparaat, kõrv ja kuulmine